15 Led 2018

Každý investor, který se chystá postavit automyčku, bude muset dřív nebo později čelit dilematu, zda svým zákazníkům nabídne mytí vozu práškovou nebo kapalinovou chemii.

Navzdory plynoucím letům a neustálému vývoji automyčkového odvětví, včetně technologického pokroku v oblasti mycích prostředků, téma “prášek nebo kapalina” stále vyvolává krajní emoce. Do velké míry na tom mají svůj podíl viny i výrobci obou produktů. Každá strana sporu tvrdí, že jejich výrobek má jenom samé výhody, zato u konkurenčního prostředku, pokud tedy vůbec nějaká ta pozitiva má, rozhodně budou převládat mínusy. Nicméně pravdou je, že používání jak prášku tak i kapaliny má své výhody a nevýhody. Projděme si je spolu v klidu.

Klady a zápory prášku a kapaliny

výhody prášku

  • Když už jsme se podívali na zoubek nejčastějším argumentům proti prášku, je na čase zmínit i pár jeho předností. Zastánci prášku zdůrazňují, že jsou práškové chemické prostředky účinnější a lépe smývají nečistoty.
  • Čímž se dostáváme k nejdůležitější výhodě prášku. Tím, že zvolíte prášek, každé mytí na Vaší myčce bude výdělečnější. Dosáhnout stejného efektu čistoty vozu zákazníků s práškem nás bude stát dvakrát méně, než kdybychom čistili kapalinou.

nevýhody prášku

  • Odpůrci práškové technologie často argumentují tvrzením, že prášek obsahuje fosfor a zároveň vyšší třecí vlastnosti. To je prý důvodem značně kratší životnosti čerpadel, což je platný argument pouze z části. Aby však došlo k tak závažné poruše čerpadla, muselo by být špatně nastavené celé zařízení. Pokud se voda ohřívá na správnou teplotu, kvalitní prášek se v ní bez potíží rozpustí a nebude mít vliv na životnost čerpadla.
  • Další spornou výhradou je, že používání prášku zvyšuje riziko běhu na sucho. Takové riziko samozřejmě existuje, ale pouze v případě myčky bez efektivního měření stavu vody v nádrži s práškem. Pokud se investor rozhodne investovat do kvalitního zařízení s práškovou chemií, riziko běhu na sucho se eliminuje.
 

výhody kapaliny

  • Samozřejmě, že kapaliny mají také své přednosti. Užívání tekuté chemie je pohodlnější. Kapalinu lze totiž dávkovat z větších nádob, takže se nádrž nemusí doplňovat tak často.
  • Kromě toho používáme-li kapalinu, nepodléháme riziku tvoření hrudek, což se bohužel může stát v případě některých druhů prášku. Co se týče zvýšené spotřeby kapaliny oproti práškům, lze ji omezit například tím, že poskytnete zákazníkům možnost použití kartáče,  přestože to může negativně působit na průchodnost provozu na bezkontaktní myčce.

nevýhody kapaliny

  • Podstatně vyšší provozní náklady – to je mimořádně cenná informace v argumentaci s producenty kapalinové chemie, zejména během představování nevýhod prášku. 

 

Shrnutí aneb co se vyplatí víc?  

Staré investiční pravidlo: “čím větší riziko, tím větší a rychlejší návratnost” se vztahuje rovněž na bezkontaktní automyčky. Postavení myčky na kapalinu bude určitě bezpečnějším řešením. Je třeba ale počítat s tím, že každé mytí bude dvojnásobně dražší, což se bude odrážet na zisku.  

Pokud se rozhodnete pro automyčku na práškovou chemii, musíte tak učinit s vědomím vyšších pořizovacích nákladů. Zejména proto, že byste měli zakoupit technologii renomovaného, osvědčeného výrobce a nešetřit na dodávkách profesionálního prášku.  

Navýšením vstupních nákladů se pravděpodobně lehce zpomalí návratnost investice, ale budete mít jistotu, že automyčka bude konkurenceschopnější. Jestliže Vás každé mytí vozidla bude stát méně, budete sto obstát v cenově konkurenčním prostředí, a to i  nově vznikajících subjektů. Budete si schopni dovolit různé cenové akce nebo aktivně vyhledávat zákazníky prostřednictvím marketingové kampaně. To vše si budete moci dovolit právě díky úsporám, které užívání prášku přináší.

A co na“prášek vs. kapalina” říkají odborníci?

Pro bezkontaktní automyčky je nejlepším řešením užití práškové chemie, zato u kartáčových myček se doporučuje používat kapalinu u kartáčů, a pro vstupní mytí prášek. Investor takto maximalizuje ekonomické výhody používání práškové a kapalné chemie, kde je to nejvýhodnější – říká Marcel Szmagara, export manager společnosti BKF – konečné rozhodnutí samozřejmě vždy patří investorovi. BKF poskytuje zařízení nejvyšší kvality, která využívají práškovou i tekutou chemii.