19 Zář 2023

Jednoduchý návod a důvody, proč investovat peníze do vlastní myčky aut

Pokud hledáte inspiraci, jak správně investovat svůj kapitál a vytvořit si pasivní příjem, jste na správném místě. Existuje několik důvodů, proč je investice do myčky aut dobrým nápadem. V tomto článku se dozvíte nejen výhody vlastnictví myčky, ale také na co si dát pozor a jaké jsou vaše předpokládané zisky.

Co znamená investice do myčky a proč byste se o ni měli zajímat?

Investice do myčky znamená nákup nebo zřízení provozovny, která se zabývá mytím a čištěním vozidel. Může se jednat o samostatný provoz nebo o součást čerpací stanice, STK, autoservisu či jiného podniku. Podnikání v oblasti mytí aut může být lukrativním podnikatelským záměrem, pokud je správně naplánováno a řízeno.

 

Mohlo by vás zajímat: Jak vzdělávat lidi o důležitosti čištění aut od štěrku a jiných nečistot?

 

Vyplatí se v tomto odvětví pokračovat?

V posledních letech zaznamenalo odvětví mycích linek růst. Podle zprávy Americké společnosti pro výzkum trhu zaznamenalo odvětví mycích linek v letech 2013 až 2018 roční míru růstu tržeb o 3,6 %. Do budoucna se očekává, že růst odvětví bude pokračovat, přičemž do roku 2025 se předpokládá složená roční míra růstu tržeb ve výši 3,2 %.

Rozvoj tohoto odvětví je samozřejmě závislý na chování spotřebitelů. Podle současných trendů však klesá počet majitelů automobilů, kteří myjí svá vozidla výhradně doma.

 

                                                                                        Zdroj: archiv BKF

 

Jaké jsou možnosti nákupu myčky?

Při nákupu myčky je důležité, ke které společnosti se obrátíte. Mezi důležité faktory, které je třeba při výběru zvážit, patří nejen cena, ale především technologie, kterou myčka používá.

Bezkontaktní kontejnerové myčky aut

Jak název napovídá, technologie je umístěna v technickém kontejneru. Vyznačuje se také absencí kartáčových válců a je zde pouze jedna tlaková pistole, která slouží k mytí vozidla. Tato pistole obvykle nabízí 5 programů, ale záleží na typu myčky. Funkce pistole je založena na principu vysokého tlaku prostřednictvím tlakové trysky, čímž je zajištěno kvalitní mytí.

Bezkontaktní myčky kontejnerů jsou vhodné především pro místa se střední intenzitou provozu. Mohou se osvědčit i v hustě obydlených sídlištích, v blízkosti nákupních center, čerpacích stanic nebo ve větších obcích. V této konstelaci se doporučuje i větší počet stanovišť.

Bezkontaktní modulární myčky

Kontejnerové a modulární myčky patří do kategorie bezkontaktních myček. Tento typ myčky používá naprosto stejnou technologii mytí, jaká se používá v kontejnerových myčkách.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že se používají především v oblastech se střední až nižší hustotou provozu nebo v menších obcích. Stejně jako kontejnerové myčky jsou i modulární myčky často vhodné pro rozšíření stávajícího podniku.

 

                                                                                                            Zdroj: archiv BKF

 

Modulární vs. kontejnerové myčky:

Modulární myčka Kontejnerová myčka
oblasti se střední až nízkou hustotou provozu oblasti se střední až vysokou hustotou provozu
praktická ergonomie vyšší bezpečnost
elegantní vzhled uživatelský komfort
vhodné pro menší pozemek – nené třeba dodatečný prostor dostatečný prostor pro skladování chemických látek
vybírání peněz na stanovišti možnost nainstalovat systém odsávání peněz do trezoru

 

Portálové automyčky

Někteří zákazníci dávají přednost portálovým myčkám před samoobslužným systémem. V takovém případě se zákazníci myčky obvykle rozhodnou pro bezdotykové mytí nebo kompletní mytí. Portálové automyčky obvykle nabízejí širokou škálu programů, které lze individuálně rozšiřovat na základě požadavků investora.

Tento typ myčky má relativně nízké provozní náklady a nízkou spotřebu vody. Stejně tak s portálovými myčkami ušetříte peníze za personál. Část zákazníků se obává rizika poškrábání a poškození laku kartáčovým zařízením, což má za následek klesající zájem o tyto myčky. Tady je důležité si ověřit zda výrobce, od kterého vzážujete si pořidi automyčku má a nabídce bezpečné kartáče, které karoserie niešpokodí, jako napřiklad polyurentaové bezpečné kartáče.

 

                                                                 Zdroj: Freepik

 

Myčka aut – Mono

Jedná se o malé, kompaktní a snadno ovladatelné zařízení, které se používá především pro přípravu nových vozidel, mytí po opravách vozidel, ale také pro běžné mytí automobilů. Tento typ je ideální pro doplnění vašeho, již existujícího podniku. Jedná se o plně profesionální a bezpečné zařízení.

Výhody investice do myčky aut – 7 důvodů, proč investovat peníze do myčky aut a jak na to

Před investicí je důležité porovnat výhody a nevýhody, které s sebou investice do myčky přináší. V tomto případě můžeme najít až 7 výhod:

1. Jednoduchý výpočet podnikatelského plánu
Začít podnikat v oboru, ve kterém nemáte žádné předchozí zkušenosti, může být poměrně náročné, ale vybudování myčky je jednou z nejsnadnějších věcí.

Počáteční náklady se skládají z nákupu a pronájmu pozemku ve vhodné lokalitě a následné výstavby myčky. Další fixní náklady budou muset zahrnovat služby, čisticí chemikálie a případně personál nebo ostrahu. S potřebnými výpočty vám pomůže kalkulačka na webu zde.

Investice do začátku není malá, počítejte s částkou přibližně 2 až 4 miliony korun jen za samotnou myčku a související technologie, cena se samozřejmě liší v závislosti na počtu mycích boxů a typu myčky. Návratnost investice se může pohybovat kolem 5 let, ale pokud bude myčka u zákazníků oblíbená, mohou se vám peníze vrátit mnohem rychleji.

Odhadované měsíční tržby pro 3 boxy mohou být kolem 180 tisíc, ale záleží na vytíženosti myčky. Provozní náklady jsou poměrně nízké, zahrnují především vodu a čisticí prostředky a činí přibližně 30–35 % hrubého obratu.

 

                                                                                                        Zdroj: Pexels

 

TIP: Společnost BKF Myčky vám také pomůže vybrat vhodný pozemek pro vaši budoucí myčku.

 

2. Minimální překážky vstupu
Před zahájením podnikání v nové oblasti je důležité posoudit překážky vstupu na trh. V tomto odvětví se jimi nemusíte zabývat. K provozování myčky aut potřebujete pouze dostatečný kapitál a 3 povolení:

• územní povolení
• povolení vodoprávního úřadu
• stavební povolení

 

3. Záruka cashflow
Mnoho podnikatelů se může v průběhu svého podnikání setkat s problémy s finanční likviditou, které mohou být způsobeny například opožděnými platbami od zákazníků. Taková situace může vést až k úpadku. Problémy tohoto typu myčka eliminuje, protože klienti platí za služby předem.

4. Náklady na lidskou práci
Náklady na zaměstnance bývají v mnoha podnicích jednou z nejvyšších nákladových položek. Důvodem není jen mzda, kterou zaměstnanci vyplácíte, ale především vysoké odvody za zaměstnance a administrativa s nimi spojená.

Při provozování myčky se tedy můžete rozhodnout, zda vůbec zaměstnávat zaměstnance. Pokud se rozhodnete investovat do automatické myčky a nebudete poskytovat žádné další služby, obejdete se bez zaměstnanců, případně vám bude stačit jeden, který bude dohlížet na případné problémy nebo poruchy.

 

Další investiční tip: Jednoduchý průvodce investováním do nemovitostí pro začátečníky.

 

5. Vysoká úroveň automatizace a dalkové ovládání
Moderní myčky jsou plně automatizované, takže jejich provoz můžete řídit na dálku. Aplikace (napřiklad Carwash Manager od BKF) nebo webový prohlížeč vám poskytnou přehled o všech tržbách, nákladech a stavu chemikálií. Situaci můžete sledovat také pomocí bezpečnostních kamer.

Dodavatelé vybavení navíc dbají na optimalizaci zařízení a zvyšování jeho produktivity, takže se majitelé myček mohou spolehnout, že o inovace bude postaráno.

6. Odpovědné investování
Ať už je koupě myčky vaší první investicí, nebo jen jednou z mnoha, oceníte poměrně vysokou míru stability a jistoty, kterou přináší. Především váže kapitál na osvědčený typ podnikání a zároveň eliminuje rizika problémů s likviditou.

Díky plné automatizaci vám umožní sledovat investice, i když se věnujete jiným činnostem, takže máte jistotu pasivního příjmu s minimem starostí. I v případě, že investice nebude úspěšná, zůstáváte vlastníkem pozemku, který má potenciál dalšího využití.

7. Další příležitosti
Vlastnictví myčky aut s sebou přináší možnosti rozvoje podnikání. Pokud je vaše myčka úspěšná a přitahuje zákazníky, máte možnost rozšířit své služby, například o prodej potravin, autopříslušenství nebo poskytování dalších služeb, jako je například autodetailing.

 

                                                                                                       Zdroj: Pexels

Nevýhody investování peněz do myčky aut

Stejně jako všechny investice má i podnikání v myčkách aut své nevýhody.

Víte, na co si dát pozor při investici do automyčky?

1. Vstupní náklady
Pro začínající podnikatele mohou být počáteční náklady na nákup pozemku, yemní práce a myčky problémem. Kromě tradičních způsobů financování, jako je samofinancování, leasing nebo úvěry, můžete v rámci inovačního projektu požádat o dotace EU. BKF vám pomůže zajistit dokumenty, které prokazují inovační charakter produktu.

2. Nákladné opravy
I ty nejlepší stroje se mohou při nesprávném zacházení porouchat. Protože se jedná o specializované zařízení, jehož oprava nebo výměna dílů může být nákladná, měl by s možnými problémy člověk počítat. Tato komplikace vás může připravit o značnou část měsíčního nebo i několikaměsíčního zisku. Proto je důležité zvolit si dodavatele, který poskytuje servis v rámci záruky a i po ní.

3. Složitost provozu
Nesprávný výběr partnera pro dodávku a výstavbu myčky může být velkou nevýhodou a překážkou úspěšného podnikání. Samoobslužné a IT systémy mohou být pro podnikatele bez spolupráce se schopnou a zkušenou firmou obtížně pochopitelné.

4. Příjmy nejsou pevně stanoveny
Přestože je investice do myčky poměrně bezpečnou a stabilní investicí, výnosy nejsou fixní. Měsíční tržby jsou závislé na četnosti návštěv zákazníků. Nelze tedy počítat s pevnou výší příjmů. Některé měsíce budou silnější, jiné slabší, což závisí na počasí, ale také na trendech v mytí aut, kterým mohou zákazníci podléhat.

 

Jaká jsou rizika investice do myčky a na co si dát pozor?

Některá rizika jsou zvládnutelná, jiná je obtížné kontrolovat – na co byste si tedy měli dávat pozor?

Počasí
Ne všechny měsíce pro vás budou stejně výhodné. Přestože se auta v chladnějším počasí více špiní, návštěvu myčky v době vysokých mrazů nedoporučujeme. Počítejte tedy s tím, že počasí může výrazně ovlivnit vaše příjmy z podnikání v tomto oboru.

TIP: Abyste tyto ztráty minimalizovali, mohou vám věrnostní odměny pomoci přilákat zákazníky.

Umístění
Jedním z největších rizik pro podnikání v oblasti mytí aut může být výběr špatného místa. Vyberte si místo, které má dostatečný provoz a nemá v okolí příliš velkou konkurenci. Vaše provozovna by také měla být dobře viditelná a snadno přístupná ze silnice. Nechte si proto poradit s výběrem místa od odborníků, kteří mohou provést důkladnou analýzu vhodného místa.

Nedostatek znalostí
Stejně jako v jiných odvětvích je i v případě čištění automobilů významným rizikem nedostatečná znalost oboru. Neznalost trendů, technik, ale i marketingových strategií vás může přijít draho. Při výběru partnera, který vám prodá myčku aut, zvažte jeho vstřícnost. BKF vám poskytne cenné rady, které vám pomohou minimalizovat riziko neúspěchu.

 

Natália Várošová, Specialistka na optimalizaci webu – Naučte se, jak nastavit základní SEO faktory na svých webových stránkách.