22 Kvě 2023

Víte, jak správně umýt auto?

Ať už jste milovníkem aut, nebo je vnímáte pouze jako dopravní prostředek, díky kterému se rychleji dostanete z bodu A do bodu B, měli byste mít na paměti, že pravidelné mytí auta je důležité nejen pro estetický vzhled, ale také pro udržení jeho funkčnosti.

Pokud auto nebudete umývat dost často, mohou na něm zůstat různé nečistoty, které mohou poškodit lakování. Tyto nečistoty mohou způsobovat korozi a další vady na karoserii a ovlivnit funkčnost vozidla. Jak tedy správně mýt auto a jak postupovat?

 

Výhody a nevýhody častého umývání auta

Ještě předtím, než se podíváme na způsoby, jak umývat auto, podíváme se na hlavní výhody a nevýhody častého umývání auta. Péče o osobní automobil je důležitá. Jak jsme zmiňovali v úvodu, časté mytí auta vám pomůže udržet jeho estetický vzhled a uchovat jeho hodnotu.

Důležité je však používat kvalitní čistící pomůcky a doplňky, aby se předcházelo poškrábání laku. Kvalitní čistící prostředky, dostatečně měkké kartáče a houby jsou klíčové pro udržení kvality povrchu automobilu.

Existuje ale také pár nevýhod příliš častého mytí. Nevýhodou může být například vysoká spotřeba vody a energie. Vysoký tlak vodních trysek může zase poškodit těsnění vozidla.

 

Pozor! Pokud auto myjete příliš často a nevhodným způsobem, můžete tak poškodit povrchové úpravy na karoserii

 

Jak často umývat auto?

Celkově platí, že pravidelné mytí auta se vyplatí, ale mělo by být prováděno vhodným způsobem a v rozumných intervalech. Obecně se doporučuje umývat auto pravidelně každé 2 týdny. Frekvence umývání však může být ovlivněna různými faktory, jako je prostředí, kde auto jezdí nebo osobní preferencí na čistotu každého majitele.

V zimních měsících je doporučeno auto umývat častěji kvůli posypovým solím na silnicích, které mohou výrazně poškodit lakování.

Tip: znáte základní údržbu auta a jak připravit auto na zimu?

Jaké jsou možnosti mytí auta?

Existuje několik různých možností mytí auta. Jednou z nejvyužívanějších je návštěva bezkontaktní myčky, které jsou šetrné k povrchu karoserie a k čištění využívají vysokotlaké vodní trysky. Využít můžete také portálové myčky.

Další možností je návštěva manuální myčky, kam můžete vozidlo odvést a tam ho pracovníci ručně vyčistí. Pokud chcete mít jistotu, že vaše auto bude šetrně a důkladně umyto, rozhodnout se můžete pro profesionální mycí služby, které používají šetrné postupy a kvalitní čistící prostředky.

Další možností je samozřejmě mytí vozidla vlastními silami pomocí houby, kartáče, vody, kvalitních prostředků a čisticí pěny.

Každá možnost má své výhody a nevýhody, které je třeba při výběru čištění vozidla, v závislosti na vašich požadavcích, zvážit. Mezi hlavní faktory, které se hodnotí patří rychlost, cena a kvalita čištění.

1. Jak mýt auto v myčce?
2. Jak umýt auto ručně?
3. Jak umýt disky a kola?
4. Jak umýt motor?
5. Jak umýt podvozek auta?
6. Jak na čištění interiéru auta?

 

Čím mýt auto?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete auto umývat a volba správné metody záleží na vás. Je důležité si uvědomit, že byste neměli používat běžné domácí čisticí prostředky, jako jsou saponáty na nádobí nebo tvrdé houby, které mohou lakovou vrstvu poškrábat.

Používání kvalitních čisticích prostředků a doplňků navržených speciálně pro mytí auta může pomoci zajistit, že vaše auto zůstane déle čisté a nepoškodíte lak.

1. Jak mýt auto v myčce?

Rozhodli jste se zajet s autem do myčky? Jedná se o poměrně rychlý a efektivní způsob, jak auto umýt bez zbytečného plýtvání energie a vody. Provozovatelé myček navíc často používají speciální prostředky a techniky, které minimalizují riziko poškrábání. Mnoho moderních myček používá recyklovanou vodu a snaží se tak snížit negativní dopad na životní prostředí.

Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že v některých případech by mohlo být ruční mytí auta, i přes všechny výše uvedené výhody, vhodnější, zvlášť, pokud máte starší auto, auto náchylnější na poškození, nebo se chcete ujistit, že je při mytí dbáno na každý detail.

Při mytí auta v myčce si můžete vybrat mezi dvěma základními možnostmi, bezkontaktní myčkou nebo portálovou.

Bezkontaktní myčky

Bezkontaktní myčky nabízí způsob velmi rychlého a přesto efektivního mytí vozu.

Jak na obsluhu bezkontaktní myčky?

Jste na ruční bezkontaktní myčce poprvé? Žádný strach. Její obsluha není nikterak složitá. Pokyny, jak myčku obsluhovat se mohou lišit, ale kroky bývají obdobné. Stačí najet na určené místo a na panelu myčky si vybrat z nabízených programů.

Využít můžete všechny i jen některé z nich. Záleží na znečištění vašeho vozidla a péči, kterou mu chcete věnovat. Pak stačí zaplatit a pustit se do práce.
Jednotlivé programy a mytí
Prvním programem, který se na bezkontaktní myčce spouští, je program předmytí. Díky tomuto programu můžete z auta dostat hrubé nečistoty. Šampon byste měli nanášet asi ze vzdálenosti 20 cm od vozidla.

Druhým programem je samotné mytí, které funguje na principu teplé vody s mikropráškem nebo speciálním tekutým saponátem, díky které se auto opravdu umyje.

Dalším programem je oplach čistou vodou, kterou spláchnete zbytky nečistot a hlavně chemické prostředky. Nezapomeňte na kliky, kufr a řádné umytí všech skel.

Posledním programem, který mnoho lidí vynechává, je závěrečný oplach demineralizovanou vodou. Co se ale stane, pokud tento oplach nevyužijete? Na autě vám zůstanou nevzhledné šmouhy. Možná, že právě kvůli tomu jste doposud nebyli s výsledkem mytí auta v myčce spokojeni. Oplach demineralizovanou vodou zajistí efekt leštění.

Nejčastější chyby při mytí auta v myčce
• Častou chybou je, že řidiči nepostupují při mytí systematicky.
• Po předmytí chvilku počkejte, aby stihla pěna působit.
• Mince vhazujte postupně podle potřeby a ne najednou. Nikdo vám je nevrátí a odhadnout délku mytí není vždy snadné.
• Dodržujte doporučenou vzdálenost tlakové pistole. Může se lišit u jednotlivých programů. Poradit vám může obsluha myčky nebo návod.
• Nešetřete na oplachu demineralizovanou vodou.

 

Portálové myčky

Portálové myčky jsou jednou z těch dražších možností mytí auta, na druhou stranu poskytují poměrně důkladné umytí, využívají speciální prostředky a postupy a pro vás využití této myčky znamená pohodlí. Nemusíte totiž skoro nic dělat, stroje odvedou práci za vás.

Obsloužit se v portálové myčce není nikterak složité, i když to některé jedince trochu děsí. Nejtěžší na tom všem je vjet do portálové myčky, ale nebojte se, ani to není žádná velká věda.

Důležité je vjíždět do myčky pomalu. Jakmile se rozsvítí nápis stop, zastavíte, vypnete motor a zajistíte vozidlo proti pohybu zatáhnutím brzdy. Můžete zůstat ve vozidle nebo z něj vystoupit, to záleží na vás.

Následně se spustí vámi zvolený program. V některých myčkách se následně přejíždí do sušící části a za pár minut můžete odjíždět.

 

Cestovatelský tip: Rádi trávíte dovolenou v autě? Jakmile budete mít auto dokonale čisté, zkuste zvážit pořízení markýzy na auto, která vám poskytne stín pro příjemné posezení na jakékoliv zastávce.“

 

 

2. Jak umýt auto ručně?

Rozhodli jste se pro ruční mytí? I to je cesta. Rozhodně se jedná o levnější způsob umývání, který je pro vás ale časově i fyzicky náročnější než použití myčky. Záleží ale také na tom, kolik péče svému vozu při tomto druhu mytí věnujete, a zda jste se rozhodli pro mytí exteriéru, interiéru, nebo obojího.

Mytí auta zvenku

Pokud myjete auto zvenku, budete potřebovat kvalitní autošampon, rukavice, kbelík na vodu, ručník, hadry a v ideálním případě také wapku.

Úplným základem je předmytí vozidla, na auto je potřeba nanést aktivní pěnu, která efektivně odstraní povrchovou špínu a nečistoty. Při nanášení čistícího prostředku buďte důslední.

Samotné mytí se doporučuje provádět ve stínu nebo alespoň ne na přímém slunce, kde voda rychle zasychá a kapky nechávají stopy na karoserii. Nejprve auto opláchněte vodou a následně nanášejte kvalitní autošampon od shora dolů. Následně celé auto opláchněte wapkou.

Po umytí přichází na řadu sušení. K tomu budete potřebovat sušící ručník, který je jemný a dokáže absorbovat velké množství vody. Při sušení se vyhýbejte krouživým pohybům.

3. Jak umýt disky a kola?

Při mytí nezapomínejte ani na disky a kola. Po umytí karoserie opláchněte kola, abyste i z nich odstranily největší nečistoty.

K samotnému čištění využívejte přípravky určené pro mytí kol a disků. Ty naneste na kartáč nebo houby a vyčistěte všechny části kol, včetně ráfku, vnitřní části kol a přední a zadní části brzdových kotoučů. Kola následně důsledně opláchněte a nechte oschnout.

4. Jak umýt motor?

Umýt motor auta má také své výhody, může se tím prodloužit jeho životnost a zlepšit výkon. Zároveň se snižuje riziko požáru a odstraní se nečistoty a prach. Umývat motor však nemusíte příliš často, obecně se doporučuje asi jednou ročně.

Nutno podotknout, že čištění motoru není hračka. Vyžaduje to opatrnost a správnou techniku. Pokud si na to netroufáte, můžete to přenechat odborníkům.

Zpravidla je potřeba nechat vychladnout motor. Před umýváním motoru je potřeba dobře vodotěsně utěsnit elektrická zařízení, alternátor, spínače, řídící jednotku a další. Následně se přistupuje k oplachu prostor motoru vodou, aby se odstranily nečistoty. Dále použijte čistič určený pro čištění motoru a gumovým kartáčem prostor vyčistěte.

 

5. Jak umýt podvozek auta?

Mýt podvozek auta je důležité, protože se na něm hromadí nečistoty, sůl a jiné agresivní chemikálie, které jsou používány na silnicích. Tyto látky mohou být velmi škodlivé pro podvozek a mohou způsobovat korozi. Důležité je provádět čištění opatrně, aby nedošlo k poškození.

Frekvence čištění se liší podle toho, jak často vozidlo používáte a v jakém prostředí se s autem pohybujete.

Pokud se chystáte umývat podvozek, nejprve nechte vychladnout motor a potom odstraňte nečistoty z podvozku pomocí wapky. Následně použijte speciální čistící prostředek na podvozek a naneste ho na všechny podvozkové součásti. Vyplatí se několik minut počkat, aby prostředek zbylé nečistoty dobře rozpustil. Dále pak už jen podvozek opláchněte vodou. Použít můžete také kompresor.

 

6. Jak na čištění interiéru auta?

Došli jste k závěru, že si péči zaslouží i interiér vašeho vozidla a pouštíte se do jeho úklidu sami? Postupujte tak, abyste si znovu neušpinili to, co už jste uklidili. Chce to trochu systému a čištění nebude žádná věda.

Nejprve vytáhněte z auta všechny přebytečné papírky, pet láhve a další věci, které nemají v autě co dělat a koberečky, které budete čistit mimo vozidlo.

Následně se pusťte do vysávání. Použít můžete výkonný průmyslový vysavač, s kterým vám práce půjde lépe od ruky. Podlaha ve vozidle bývá nejvíce znečištěná, ale vysávání není pouze o tom, že vysajete koberečky a podlahu pod nimi. Věnovat pozornost se vyplatí také sedadlům, palubní desce, přihrádkám, ventilaci a dalším plastovým součástem interiéru.

Vlhkým hadrem vyřištěte stropnice, sloupky i madla ve vašem vozidle. Dále pozornost věnujte palubní desce, dveřním přihrádkám a všem plastovým částem vozidla, které jste už vysáli. Nyní je můžete vyčistit ještě vlhkým hadříkem a čističem. Na závěr se potom čistí skla a gumové koberečky. Kdo chce, může vyleštit ještě všechny displeje a leštěné části od otisků prstů a šmouh.

 

Závěr

Za to, že vám auto dobře slouží je dobré se mu odvděčit. To nejlepší, co můžete udělat je, že mu budete věnovat pravidelnou péči, budete ho udržovat v čistotě a prodloužíte tak jeho životnost.

Ať už se rozhodnete pro myčku nebo ruční mytí, vždy je potřeba dodržovat vhodné postupy a používat kvalitní prostředky, které jsou přesně určeny na konkrétní části vozu – na motor, podvozek, karoserii i interiér.

Neodborné čištění může poškodit některé součásti vozidla a způsobit nejen estetickou, ale i funkční škodu. Pokud chcete, nemusí péče zůstávat jen na vás. Svěřit auto můžete i do péče profesionálů.

 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu