09 Pro 2024
pro investoraJak a proč si otevřít...
dozvěte se více
Nemovitosti jsou od pradávna uchovatelem hodnoty. To znamená, že žádná inflace nemůže snížit jejich cenu. Investice do nemovitostí je sice konzervativní způsob, jak zvyšovat svůj majetek v dlouhodobém horizontu a získat tak pasivní příjem, ale jak se zdá, tento způsob je opravdu spolehlivý.
Pojďte se s námi ponořit do světa investic, čísel a zisků, které mohou nemovitosti přinést. Prozradíme vám, jak začít s investováním do nemovitostí, jaké možnosti investování existují – některé možná budete znát, jiné by vás ani nenapadly, – jak takovou investici financovat, jaká rizika jsou s tím spojená a mnohem více. Jste připraveni? Tak se pohodlně usaďte, bude to jízda.
Obsah článku:
Důvody, proč své peníze vložit právě do nemovitostí
Stabilita hodnoty
Pravdivé klišé
Příjmový potenciál
Možnost využití finančních pák
Daňové výhody
Návratnost investice
Diverzifikace portfolia
Životní odkaz
Možnosti investování do nemovitostí
Investice do nemovitosti k pronájmu
Podle čeho vybírat nemovitost k pronájmu?
Na co si dát pozor při pronájmu nemovitosti?
Možnosti pronájmu nemovitosti
Výhody a nevýhody investice do nemovitosti k pronájmu
Investice do nemovitosti k prodeji
Výhody a nevýhody investice do nemovitosti k prodeji
Investice do nemovitosti k rekreaci
Výhody a nevýhody investice do nemovitosti k rekreaci
Investice do pozemku
Rekreační půda
Investice do pozemku pro parkoviště
Parkovací místo
Přestavba pozemku na parkoviště
Investice do pozemku pro automyčku
Výběr pozemku
Druhy automyček
Jak na přestavbu pozemku pro automyčku
Výhody a nevýhody investice do pozemků
Nepřímé investování do nemovitostí
1. Investice do nemovitostních fondů
2. Nemovitostní dluhopisy
3. Crowdfunding
4. REIT = Real estate investment trust
Výhody a nevýhody nepřímého investování do nemovitostí
Možnosti financování nemovitostí
Hypoteční úvěr
Ručení nemovitostí
Jak vypočítat výšku hypotéku, na kterou dosáhnu
Úvěr ze stavebního spoření
Spotřebitelský úvěr
Americká hypotéka
Předhypoteční úvěr
Na závěr…
Ptáte se, jestli je dobrý nápad své peníze investovat právě do nemovitostí? No přesvědčte se sami. Existuje totiž hned několik důvodů, proč do nemovitostí investovat.
Už jsme to tak trochu načali v úvodu, ale nikdy není na škodu si to zopakovat. Nemovitosti mají tendenci dlouhodobě udržet a dokonce zvyšovat svou hodnotu. Přestože může dojít ke kolísání trhu nemovitostí, v dlouhodobém horizontu mají růstový trend.
I když je to trochu klišé, není na tom ani kousek lži. Fráze jako “každý potřebuje střechu nad hlavou” nebo “lidí přibývá, ale místa je na Zemi pořád stejně” jsou asi tím nejjednodušším, ale také nejlogičtějším důvodem, proč byste do nemovitostí měli investovat.
To, že každý potřebuje někde bydlet je fakt, který s sebou nese obrovskou jistotu, ať už je ekonomika jakákoliv.
Mít stabilní, ale zároveň pasivní příjem je snem snad každého. Díky vlastnictví nemovitosti máte tento sen na dosah. Pokud se rozhodnete svou nemovitost pronajímat, můžete získávat pravidelný měsíční nájem od svých nájemníků, kteří mohou přispět k vaší finanční nezávislosti.
Nutno podotknout, že vlastnictví nemovitosti není sci–fi ani pro lidi s menším finančním obnosem. Díky hypotečnímu úvěru je vlastní nemovitost přístupnější stále více lidem. Finanční páka totiž umožňuje koupi nemovitosti i s menšími finančními prostředky a potenciálně zvýšit výnos z investice. Pamatujte, cizí zdroje jsou totiž obecně levnější než ty vlastní.
Investice do nemovitosti poskytuje také různé daňové zvýhodnění. Věděli jste, že si v daňovém přiznání můžete odečíst například úroky z hypotečního úvěru, náklady na údržbu a opravy apod.? Ale pozor, to platí pouze v případě vlastního bydlení, kde budete či plánujete žít.
Kdo o investování alespoň něco málo ví, hned ho napadne, jaká je návratnost investice. I tu totiž řadíme mezi důvody, proč říct investicím do nemovitostí ano. Dlouhodobě se tato návratnost pohybuje mezi 2–12 %. Přestože se jedná o velký rozptyl, je nutné myslet na to, že stejně jako u jiných druhů aktiv, se návratnost odvíjí od rizika.
V případě, že ve svém portfoliu máte různé typy aktiv (např. akcie, dluhopisy atd.), nemovitosti snižují riziko investice, a tím se zvyšuje rizikový profil.
Nakonec je tu také fakt, že pokud se rozhodnete investovat do fyzických nemovitostí, můžete zajistit své děti, případně vnoučata. Zanechat za sebou nějaký hodnotný majetek, aby potomci měli o něco lehčí život, může být důvodem pro mnoho investujících lidí.
Pro investování do nemovitostí existují dva hlavní přístupy, tzv. přímé a nepřímé investování do nemovitostí.
Přímé investování: Jedná se o nákup fyzické nemovitosti. Nákup provádíte sami či s jinými osobami (např. realitní makléř). Důležité ovšem je, že se z vás stane vlastník nemovitosti a v katastru nemovitostí bude uvedeno vaše jméno.
Nepřímé investování: Při nepřímé investici do nemovitostí své peníze předáte nějakému subjektu (fondu, investiční společnosti, crowdfundingové platformě), který investice do nemovitostí provádí za vás.
První možností investice je nákup nemovitosti za účelem dalšího pronájmu. Nejčastěji se jedná o investiční byty, ale lze pronajímat i dům či chatu. Při výběru nemovitosti k pronájmu je nutné vybírat podle několika faktorů.
Koupit nemovitost není jako koupit si žvýkačky u poklady. Jedná se o velký finanční závazek a je potřeba nad tím přemýšlet. Nezapomeňte, že je rozdíl mezi koupí nemovitosti k vlastnímu bydlení a k pronájmu. Pokud se poohlížíte po investiční nemovitosti, zvažte tyto parametry:
1. Lokalita
Lokalita je to, nad čím byste měli přemýšlet jako první. Větší města vám poskytnou lukrativnější oblast, lepší obsazenost, ale i vyšší nájem či případně prodej nemovitosti. Takové nemovitosti jsou ovšem vykoupené vyšší cenou, tudíž i delší návratností.
Jestliže se nechcete příliš trápit s hledáním nájemníků, můžete zvážit lokalitu ve studentských městech, jako je Brno, Olomouc, Zlín atd. Studentů je totiž čím dál více, koleje praskají ve švech, ale vlastní bydlení si pořídí málokterý student.
V menších městech či vesnicích za nemovitost zaplatíte sice méně, ale může být problém jej trvale obsadit. Navíc si nemůžete dovolit nastavit cenu nájmu příliš vysoko.
V obou případech byste také neměli zapomínat na občanskou vybavenost, od MHD přes obchody až po lékaře či školu. Ve městě je možná ještě více důležité myslet také na parkování. Jedná se o nemovitost s garáží, zastřešením a přístřeškem na auto? Nebo budou nájemci odkázáni parkovat v ulici a platit městu za stání?
V každém případě je lepší zvoli nemovitost, kterou máte blízko svého bydliště. Jako majitel totiž máte povinnost se o ni alespoň čas od času starat.
2. Účel nemovitosti a časový horizont investice
Nemovitosti mají obecně velmi nízkou likviditu. To znamená, že je obtížné je prodat (např. peníze mají tu nejvyšší likviditu – můžete se jich “zbavit” okamžitě). Současně je provází také vysoká cena. Je tedy zásadní si hned na začátku ujasnit, k čemu má nemovitost sloužit. Bez jasného účelu totiž může dojít i k finančním potížím, obzvlášť v případě financování hypotékou.
Účel nemovitosti může být:
• Koupě pro vlastní bydlení – v tomto případě ušetříte za nájem vlastním využitím nemovitosti a během toho vaše nemovitost roste na ceně.
• Koupě a následný pronájem – získáte pasivní příjem a profitujete z růstu hodnoty. Měli byste ovšem počítat s povinnostmi, které jako pronajímatel budete mít, od správy nájemníků přes případné spory a právní náležitosti až po nutné opravy.
• Krátkodobá koupě a prodej – tato forma investice, známá také jako house flipping, nabízí rychlý, ale malý až střední zisk. Nejčastěji jde o nemovitost ve výstavbě, která se po dokončení prodá se ziskem.
• Dlouhodobá koupě a prodej – zaměřeno na velké vnitřní zhodnocení v dlouhém časovém horizontu. Obvykle se jedná o alternativu doplňující dlouhodobé životní/investiční cíle, např. spoření na důchod.
3. Dispozice nemovitosti
Největší poptávka je na trhu s nemovitostmi po menších bytech. A dává to smysl. Spousta lidí se stěhuje do větších měst za prací a stačí jim něco malého jen pro sebe. Pak jsou tu mladé bezdětné páry či studenti, kteří bydlení považují pouze za přechodné řešení a nepotřebují tak moc prostoru. Významným faktorem ve vysoké poptávce po malých bytech je také cena.
Nejlepší je tedy investovat do nemovitosti o rozměrech 1+1; 2+kk nebo 2+1. Na druhou stranu větší byty (3+kk; 3+1; 4+kk a víc) slibují dlouhodobost pronajímání.
4. Novostavba vs. hotová nemovitost
Největší dilema je často spojené s rozhodnutím, zda zvolit novostavbu, nebo si vybrat z jichž stávajících nemovitostí na trhu. Výhodou novostavby je přizpůsobení dle vlastních představ a moderní vybavení. Na druhé misce vah leží vyšší cena a rizika spojená se zpožděním výstavby nebo zvýšením nákladů.
Od již stojících nemovitostí můžete očekávat rychlejší dostupnost, hotové inženýrské sítě, často nižší náklady a pohodlí. Ovšem v různých případech můžete narazit na problémy spojené se stářím nemovitosti, které si žádají rekonstrukci a často větší, než jste původně plánovali.
Mít byt či dům, který můžete nabídnout k pronájmu, je perfektní způsob, jak si zajistit pasivní příjem. Tato investice s sebou nese ale různá úskalí. Těmi nejvýznamnějšími jsou nájemníci a povinnosti pronajímatele.
Nájemníci
Nájemníci jsou právě ti, kteří s sebou přináší váš pasivní příjem. Kromě toho ale s nimi můžete mít spoustu potíží.
Vzhledem k tomu, že někomu nabídnete k bydlení váš majetek, pravděpodobně budete chtít někoho spolehlivého, kdo bude včas a řádně platit, bude vycházet se sousedy, nezničí vám byt apod. Nutno podotknout, že spousta pronajímatelů už se setkala s případy, kdy nájemníci neplatili, dlužili nájem i za několik měsíců a jako bonus bylo nemožné je dostat z bytu pryč.
Kromě špatných nájemníků je noční můra pro pronajímatele také to, že nemohou vhodné nájemníky sehnat. Nemovitost je neobsazená a místo peněz přináší ztrátu a stres.
Povinnosti pronajímatele
Přes všechny ty starosti s nájemníky ale nezapomeňte, že i pronajímatel má řadu povinností. Bez ohledu na to, zda nemovitost zrovna někdo obývá, či ne, musí majitel platit určité náklady. Jaké jsou výdaje pronajímatele?
• Fond oprav
• Daň z nemovitosti
• Daň z pronájmu
• Poplatek katastrálnímu úřadu a poplatky spojené s hypotečním úvěrem
• Pojištění nemovitosti, příp. domácnosti
• a další
Kromě toho si nezapomeňte nastudovat všechny práva a povinnosti nájemníka i majitele nemovitosti, od administrativních záležitostí až po údržbu a renovační práce. Mimo to, že byste je měli mít neustále na paměti, je také dobré tyto pravidla určit hned v nájemní smlouvě.
Mohlo by se hodit: Podívejte se, proč se vyplatí kupovat výrobky s CE certifikáty, ať už při renovaci nebo při běžné údržbě.
Věděli jste, že máte několik možností pronájmu?
Tím nejzákladnějším je dlouhodobý pronájem, kdy hledáte ideální nájemníky, kteří mají v plánu zůstat dlouhodobě, třeba na několik let.
Můžete uvažovat ale také o krátkodobém pronájmu. A to od několika měsíců až po pár dnů. Nájemníci jsou v tomto případě studenti, turisté nebo lidé na služebních cestách. V tomto případě je nejlepší pořídit nemovitost v nějaké zajímavé lokalitě – turistická destinace, centrum historických měst atd.
Ale pozor! V tomto případě se jedná v ČR o podnikání a je žádoucí vyřídit si příslušné dokumenty (jako např. živnostenský list). Nabídku můžete inzerovat na platformách, jako je Booking.com nebo Airbnb.
Suma sumárum, můžeme výhody a nevýhody investice do nemovitosti k pronájmu shrnout takto:
Výhody nemovitosti k pronájmu | Nevýhody nemovitosti k pronájmu |
Možnost dvojího zhodnocení (inkasujete nájem + hodnota nemovitosti roste) | Riziko špatného nájemníka a neobsazenosti |
Ochrana před inflací | Povinnosti pronajímatele (nutné výdaje, potřeba údržby, administrativní zátěž,..) |
Daňové výhody | Vysoké náklady na pořízení |
Diverzifikace investic | Omezená likvidita |
Možnost využít cizí zdroje |
Inspirace pro zvýšení atraktivnosti nemovitosti: Disponuje váš investiční byt historickými prvky, jako jsou například vyřezávané dveře, starožitný nábytek, ozdobné stropy, které překypují krásou a osobním příběhem, ale jejich funkčnost už pokulhává? Místo demolice a vyhození těchto věcí je využijte ve svůj prospěch. Renovace interiérových dveří, nábytku či stropu může zachovat to historické kouzlo, odlišit byt od konkurence a možná vám i ušetřit nějakou tu korunu.
Do nemovitosti samozřejmě můžete investovat i za jiným účelem, než je vlastní bydlení či pronájem. Nabízí se totiž i také nákup a následný prodej, o kterém jsme se už zmiňovali výše.
V tomto případě je ale nutná dávka zkušeností. Jako kupující byste totiž měl umět odhadnout trh, najít vhodnou nemovitost a umět ji prodat za vyšší cenu. Tento přístup k investicím do nemovitostí je náročný a obzvlášť riskantní. Pro začátečníky spíše nevhodný.
I nemovitost k prodeji má své pro a proti. Jaké to tedy jsou?
Výhody nemovitosti k prodeji | Nevýhody nemovitosti k prodeji |
Rychlý zisk | Riziko finanční ztráty |
Omezené riziko dlouhodobého držení | Vysoké náklady na pořízení, renovaci apod. |
Možnost využít tržních trendů a poptávky | Hodně práce a stresu |
Flexibilita výběru projektů s největším potenciálem zisku | Náročnost predikce trhu a vysoká konkurence |
Možnost získání zkušeností a know–how v oblasti realitního trhu, penzijního plánování a obecného byznysu | Riziko překročení rozpočtu |
Už víte, že nemovitost byste měli vybírat podle účelu investice a zároveň, že existuje několik druhů pronájmů. Pojďme se tedy ještě vrátit ke krátkodobému pronájmu. K němu totiž můžete kromě bytu a domu využít i chatu, chalupu či pozemek.
V tomto případě je obzvlášť důležité vybírat nemovitost podle lokality. Je žádoucí vybrat turisticky zajímavou lokalitu s dostatečním vyžitím v okolí. Může se jednat o chalupy či apartmány v blízkosti horských středisek, vodních ploch, přírodních či historických památek atd.
Samozřejmě záleží také na typu nemovitosti. Preferujete chalupu, vilu či apartmán? I holý pozemek se dá využít pro rekreaci. V dnešní době stále více lidí vyhledává blízkost k přírodě. Nabízet tedy můžete pozemek k obyčejnému stanování, nebo ho přetvořit pro glamping.
Pozn. Glamping je netradiční způsob stanování. Jedná se o spojení luxusu a přírody a možnosti ubytování jsou nedozírné – treehouse, posed, jurta, maringotka atd.
Důležité je také myslet na vybavení. V případě investice do nemovitosti k rekreaci nemůžete nabízet tzv. holobyt. Je nutné nemovitost plně vybavit, od elektřiny přes nábytek až po sociální zařízení.
S nemovitostí, která má být nabízená k rekreaci, se také pojí povinnosti navíc. Je potřeba, abyste se vy, nebo jiná pověřená osoba, nacházeli v blízkosti dané nemovitosti a mohli se tak postarat o své hosty. Jedná se především o příjezd nových návštěvníků – předání klíčů, výměna důležitých informací apod. Ale také o jejich odjezd – kontrola vybavení, předání klíčů, platba a následný úklid a příprava pro další hosty. Jestliže tyto úkony nemůžete dělat sami, počítejte s vyššími náklady spojenými s vyplácením pověřené osoby.
Pozn. Je pravda, že v dnešní době lze spoustu věcí řešit online nebo po telefonu, pro klíče vymyslet speciální skříňku a otevírání. Nikdy se ale nevyhnete pečlivému úklidu a přípravě pro další návštěvu.
Pokud je ovšem koupě či stavba chaty pro rekreaci váš sen, můžete jej povýšit na vyšší level, a nabídnout svým hostům také snídaně či večeře, jednoduché wellness apod. Jedná se totiž o podnikání s velmi vysokým potenciálem. Turismus v ČR i v dalších zemích Evropy totiž neustále roste.
Jaké výhody a nevýhody se tedy nachází na jednotlivých miskách vah investice do nemovitosti k rekreaci?
Výhody nemovitosti k rekreaci | Nevýhody nemovitosti k rekreaci |
Potenciál pravidelných příjmů | Sezónnost poptávky |
Možnost vlastní rekreace | Zvýšené náklady spojené s údržbou a správa |
Daňové výhody | Konkurence, marketing, cenová politika |
Potenciál rozšíření byznysu v oblasti rekreace | Riziko neuspokojení očekávání hostů |
Riziko změn na trhu |
Volné finanční prostředky můžete investovat také do pozemku. Jedná se sice o konzervativní, ale velmi bezpečnou možnost. Důležitým faktem také je, že ve většině případů se jedná čistě o spekulativní investici. Tedy jakákoliv návratnost je závislá od následného prodeje a zisku z něj.
Nicméně my se zaměříme na ty investice do pozemků, které vám jako investorovi mohou generovat pravidelný příjem během vlastnění. Vždy totiž záleží na využití pozemku. Ale o tom až později. Nejdříve se pojďme podívat, z jakých pozemků můžete vybírat.
1. Pozemky pro:
a. rezidenční výstavbu
b. komerční výstavbu
c. pěstování rostlin
d. chov dobytka
2. Lesní půda
3. Sady
4. Vinice
5. Půda pro těžbu nerostných surovin
6. Zemědělská půda pro pěstování zeleniny
7. Rekreační půda
A proč do pozemků vůbec investovat? Pořídit si je můžete už od desetitisíců korun. Jsou velmi stabilní a pravděpodobnost, že by jejich ceny šly dolů, je velmi nízká. Jejich počet je totiž omezený.
My jsme pro vás vybrali dvě, tedy vlastně tři, využití pozemků pro investice.
Další investiční tip: Hledáte investici s historií, osobním kouzlem a tradicí? Seznamte se s investicemi do mincí a numismatiky.
O jednom jsme se už zmínili v kapitole o investicích do nemovitostí k rekreaci. Jedná se o investici do pozemků určených k rekreaci.
Způsob, jakým bude pozemek k rekreaci využit, je jen na vaší fantazii a odvaze. Zmínili jsme klasické stanování, ale i zážitkový glamping. Pokud ale přijdete s jiným, inovativním nápadem, jak pozemek využít k rekreaci, směle do toho. Chce to jen dobrý byznys plán a trpělivost.
Věděli jste, že v roce 2023 vzrostla registrace nových osobních aut o 15,27 %? Už na konci roku 2020 připadalo na každého obyvatele více než půl auta. S tím se také pojí akutní nedostatek parkovacích míst, a to především ve městech. Vložit své peníze do pozemku určeného pro parkoviště se tak jeví jako dobrá investice.
Rozhodnutí o investici do parkoviště vám nabízí několik možností – od parkovacích míst přes investice do parkovacích domů až po přestavbu pozemku na parkoviště. My se podíváme blíže na investice do parkovacích míst a přestavby pozemku.
Je možné, aby se cena nemovitosti za tři roky zdvojnásobila bez ohledu na děj na realitním trhu? Forbes říká, že ano. Navíc slibuje také možnost dvakrát rychlejší návratnosti než investiční byt a je možné jej pořídit za hotovost bez nutnosti úvěru. A řeč je konkrétně o garáži.
Tip pro majitele aut: Roky užívání si na autě mohou vybrat svou daň, od škrábanců na karosérii až po zašlé světlomety. Víte, jak vyčistit světla na autě? V garáži vám to půjde jedna báseň.
Abychom ale příliš neodbočili od investic do pozemků, pojďme se věnovat spíše investicím do parkovacího místa, ať už v sídlišti na ulici nebo kdekoliv jinde podél cesty. Ty si totiž stojí velmi podobně, co se investic a poptávky týče.
Vzhledem ke zvyšující se automobilitě a zástavbě můžete pořídit parkovací místo i v oblasti, kde přímo nebydlíte a nemůžete jej zužitkovat. I parkovací stání můžete totiž pronajmout. Taková investice je vhodná především ve větších městech, kde bývá s parkováním problém. Dobře situovaná parkovací místa pro investice jsou také v blízkosti obchodních čtvrtí a domů, turistických atrakcí nebo letišť.
Kromě lokality se také nabízí zvážit druh parkovacího místa. Můžete vybírat ze standardních parkovacích míst, míst pro handicapované osoby, pro elektromobily a další. Různé druhy parkování mohou přilákat různé skupiny uživatelů.
Stejně jako u parkovacích míst i u výběru pozemku pro parkoviště je důležité přemýšlet nad lokalitou. V tomto případě se k tomu přidává ale i nějaká analýza konkurence.
Vyberte si takové místo, kde místo na stání nehledá jedno–dvě auta denně, ale desítky aut. Pokud se rozhodnete investovat do pozemku, který máte v plánu přestavit na parkoviště, racionálně zhodnoťte, jaká kapacita parkoviště je v dané lokalitě opravdu potřeba, aby parkoviště bylo výdělečné.
Co všechno tedy při výběru zvážit?
• Lokalita
• Plánování a povolení – pozemek musí splňovat potřebné požadavky místního parkování a zónování, ty se v jednotlivých místech mohou lišit.
• Kapacita a uspořádání – kromě potenciální kapacity je dobré přemýšlet také nad uspořádáním, velikostí a typem parkovacích míst, vjezdem a výjezdem, osvětlením apod.
• Inženýrské sítě – podle toho, jaké vybavení by parkoviště mělo mít, je třeba promyslet i přístup k inženýrským sítím, od kanalizace až po elektřinu.
• Právní aspekty – významným kritériem investice jsou také právní normy a další aspekty. S investicí do parkoviště se pojí spousta byrokracie, jako jsou příslušné smlouvy a povolení. Doporučujeme všechny tyto záležitosti konzultovat s odborníkem.
Než se posuneme dál, měli bychom si pro lepší pochopení nejdříve vysvětlit, co je to již zmíněné zónování.
Zónování je v ČR proces, při kterém se rozděluje území na různé zóny s různým užitím a limitami. Je řízeno zákonem o územním plánování a stavebním řádu. Umožňuje městským a obecním úřadům regulovat a kontrolovat využití půdy a stavby v daném místě. Každá zóna má svá specifika, pravidla a omezení, která určují, co je povolené a co nikoliv ve vztahu k danému typu zóny.
Schválený územní plán každé obce obsahuje mapu, kde jsou vyznačeny jednotlivé zóny a popsány limity a pravidla pro každou z nich. Zónování slouží jako nástroj pro plánování rozvoje měst a obcí, ale i pro developery, investory a majitele pozemků, protože ovlivňuje možnosti využití jejich nemovitostí.
Při výběru pozemku pro tuto investici je obzvlášť důležité zvolit správný typ pozemku, aby byl v souladu s místními předpisy a plánováním. Mezi nejvhodnější typy pozemků pro přestavbu na parkoviště patří:
• Komerční a obchodní pozemky – ve většině případech jsou již určeny pro komerční či obchodní využití a již disponují povolením pro přestavbu na parkoviště. Obvykle jsou zónované jako Obchodní a Smíšené oblasti.
• Průmyslové pozemky – na těchto pozemcích může být výstavba parkoviště povolena nebo přijímána a obyčejně je zde méně omezení než v obchodní či rezidenční oblasti. Zónované bývají jako Průmyslové nebo Průmyslově–obchodní oblasti.
• Brownfieldy a opuštěné pozemky – brownfield je místo, které bylo v minulosti využíváno pro průmyslové účely a nyní je nevyužité, opuštěné či zanedbané. Regenerace těchto opuštěných míst dává příležitost k přestavbě na parkoviště.
• Volné a nezastavěné pozemky – jedná se o městské či komerční pozemky, které nebyly dosud zastavěné. Je ovšem nutné získat patřičná povolení pro změnu využití a případně změnu zónování.
• Rezidenční pozemky – i změna části rezidenčního pozemku na parkoviště je možná. Pojí se s tím ale spousta kroků a povolení. Potřebné je provést studii proveditelnosti, prověření místních předpisů, návrhová dokumentace, získání povolení atd.
Jestliže je proces výběru pozemku již za vámi, měli byste si detailněji rozmyslet plán parkoviště.
• Kolik bude mít parkoviště parkovacích míst?
• Bude mít i stanici pro elektromobily?
• Jaký způsob placení a kontroly zde bude? Závory a automat, nebo zaměstnanec, který bude parkovné vybírat?
• Bude parkoviště asfaltové nebo dlážděné? Zahrnete do projektu i chodníky nebo dlažbu pro nevidící?
• Opatříte parkoviště kamerou?
• Jaká bude cena parkovného a bude některé dny parkování zdarma?
To všechno a mnohem víc je třeba dopředu promyslet.
Způsob, jak využít pozemek pro investici, který by spoustu lidí ani nenapadl, je vybudování vlastní automyčky.
Jako první je u tohoto typu investice nutné vybrat vhodný pozemek (samozřejmě pokud už nějakým nedisponujete). U toho mějte na paměti několik kritérií:
• Vhodné zónování – Abyste se vyhnuli zbytečné byrokracii, je dobré vybírat pozemek už se správným zónování. Nejvhodnější pro tyto projekty jsou komerční a průmyslové zóny. Ověřte si územní plán obce či města, abyste zjistili, zda je umístění automyčky v dané zóně povolené.
• Přístupnost a viditelnost – Úspěšnost investice je závislá na návštěvnosti. Tím pádem by měla být automyčka dobře přístupná a viditelná pro auta z hlavních komunikací.
• Velikost pozemku – Vhodný pozemek by měl být dostatečně velký, aby poskytoval prostor pro automyčku, auta zákazníků, ale i prostor pro odstavení auta před nebo po mytí.
• Inženýrské sítě – Pro bezproblémový provoz je zásadní zapojení k inženýrským sítím, jako je elektřina, voda a odpadní systém.
• Regulační požadavky – Zapomenout byste neměli ani na místní a regulační požadavky na automyčky, jako jsou například vzdálenost od sousedních pozemků, vzhled stavby, hlukové normy apod.
Nyní, když už jste si vybrali vhodný pozemek, je na čase se zamyslet, jaký druh automyčky by byl pro vás ten nejideálnější. Na výběr máte z několika možností.
První z nich je bezkontaktní kontejnerová automyčka. Ta je umístěna v technickém kontejneru a disponuje jednou pistolí s několika programy. Hodí se především pro místa se střední intenzitou provozu.
Na podobném principu funguje také bezkontaktní modulární automyčka. Jediným rozdílem mezi nimi je, že není vybudovaná v kontejneru, ale stojí venku přímo na zemi. Často bývají tyto automyčky doplněné podlahovým topením, aby se zabránilo zamrzání vody, a díky tomu mohou fungovat až do -7°C.
Další alternativou jsou portálové automyčky. Může se jednat o bezdotykové mytí nebo kompletní mytí s kartáčovým systémem. Ty jsou často spojené s obavou o poškrábání laku, a tak je zásadní vybírat dodavatele, který zaručí bezpečné kartáče.
Pozemek – hotovo, druh automyčky – hotovo. V této chvíli je čas pustit se do samotné přestavby pozemku. Podívejte se, jak na to krok za krokem.
1. Plánování a analýza
Prvním krokem, jako snad u každého projektu, je pečlivé plánování a průzkum. Pokud máte vybranou lokalitu, prozkoumejte zónování dostupných pozemků v dané lokalitě a vyberte ten, který bude splňovat co nejvíce těch nejzásadnějších kritérií a bude vhodně zónován. Ponořte se do stavebních předpisů, abyste si byli jisti, že je na vybraném místě provoz automyčky povolen.
2. Spolupráce s místními úřady
Všechny plány konzultujte také s místními úřady, které vám mohou poskytnout veškeré potřebné informace o přestavbě. Jako jsou potřebná povolení, které je nutné získat, jaké předpisy musíte dodržet atd. Tím nejnutnějším dokumentem je pravděpodobně stavební povolení plus některá další, např. v oblasti životního prostředí. S úřady ale doporučujeme být v kontaktu v každé fázi vašeho projektu.
3. Architektonické plány a návrhy
Úplně vám nedoporučujeme pouštět se do návrhu na vlastní pěst. Plány a návrhy na přestavbu pozemku musí být zpracovány profesionálem ve svém oboru. Najděte si architekta a stavebníka, kteří se na tuto oblast specializují a kteří vám vyhovují. Veškeré plány samozřejmě společně konzultujte. Kontrolujte, zda jsou v návrhu zahrnuty všechny prvky, jako jsou automyčka, odstavné plochy, systémy pro vodu a odpad atd.
4. Žádost o povolení
S vypracovanými návrhy můžete teprve požádat o stavební a další povolení místní úřady. Dbejte na to, abyste předložili veškerou požadovanou dokumentaci a zaplatili veškeré poplatky, abyste předešli zdržení vyřizování žádosti.
5. Stavební práce
Jakmile získáte veškerá povolení, můžete se vrhnout do samotné přestavby. Najděte si spolehlivou a zkušenou stavební firmu, která vykoná potřebné stavební práce. Může se jednat o demolici původního objektu, úpravy existujících budov nebo úpravu terénu.
Pozor! Při samotné přestavbě byste měli zřídit i speciální odpadní systém, který bude zachycovat a recyklovat odpadní vody, aby se minimalizovalo přetížení místní kanalizace a myčka splňovala podmínky životního prostředí.
6. Dokončení zařízení
Nakonec nezapomeňte automyčku vybavit veškerým potřebným vybavením. To může zahrnovat mycí a čistící zařízení, autokosmetiku, měničku na mince a další.
7. Inspekce a schválení
Ještě než uvedete automyčku do provozu, je nutné myslet na inspekci a schválení. Koncovou inspekci proveďte s místními úřady, které vám odsouhlasí, že váš projekt splňuje veškeré důležité standardy a požadavky. Pokud touto inspekcí projdete, získáte povolení a doporučení k oficiálnímu spuštění provozu vaší automyčky.
Samozřejmě, že každá přestavba se může lišit v závislosti na místních podmínkách, stavu vybraného pozemku atd. My jsme si pro vás připravili ještě pár užitečných tipů, které můžete při přestavbě využít.
Během plánování zkuste myslet na detaily a budoucnost. Možná budete chtít v budoucnu k automyčce přidat i profi centrální vysavač nebo vakuové systémy, které obvykle naleznete na benzínových pumpách. Hodit by se také mohla měnička mincí nebo automat s pitím či jídlem, který využijí lidé, co se na takových místech scházejí.
Další užitečné služby pro zákazníky automyčky jsou například voskování a nátěrové systémy, sušičky nebo přístřešky a prostory pro úklid. Některé systémy můžete pořídit už jako součást automyčky, pro jiné musíte vymyslet samostatné místo.
Na všechny tyto věci navíc budete potřebovat prostor. Proto je dobré potenciální rozšíření brát v úvahu už při prvotním plánu. Nad tím se vlastně vyplatí uvažovat už při výběru pozemku. Nemusíte nutně kupovat větší pozemek, ale můžete vybrat ten, v jehož bezprostředním sousedství se nachází podobný pozemek, který by bylo možné v budoucnu připojit k vaší automyčce.
Tak a teď, abychom to měli všechno hezky pohromadě, se pojďme podívat na výhody, pro které se vyplatí investovat do vlastní automyčky, parkovacího místa a pozemků obecně a jejich rizika.
Výhody investování do pozemků obecně | Nevýhody investování do pozemků obecně |
Výběr z různých kategorií půdy | Riziko likvidity |
Široké spektrum využití pozemku | Přírodní riziko (povodně, požáry atd.) |
Jistý růst hodnoty | Výdaje na údržbu, daně, poplatky či smluvní služby |
Levnější možnost investice do nemovitosti | Regulace a byrokracie |
Výhody investování do parkovacích míst | Nevýhody investování do parkovacích míst |
Stabilní a pravidelný příjem | Omezená likvidita (kvůli specifickému charakteru) |
Dlouhodobá poptávka | Riziko konkurence |
Nízké provozní náklady | Regulace a povolení |
Možnost růstu investice (modernizace parkovací struktury, další místa apod.) | Možné výkyvy v poptávce |
Výhody investování do automyčky | Nevýhody investování do automyčky |
Jednoduchý výpočet podnikatelského plánu | Vyšší vstupní náklady |
Minimální bariéry vstupu | Občasné opravy, nutnost údržby |
Záruka cashflow | Riziko špatného dodavatele |
Minimální náklady na lidskou práci | Závislost na četnosti návštěv → Příjmy nejsou pevně dané |
Vysoká úroveň automatizace a dálkového ovládání | Silná konkurence |
Vysoká míra stability a jistoty | |
Příležitost k rozvoji podnikání |
Již na začátku kapitoly o možnostech investování do nemovitostí jsme zmínili nepřímé investování. Vedle nákupu fyzických nemovitostí existuje totiž celá řada dalších způsobů, jak do nemovitostí investovat. Často jsou tyto způsoby jednodušší a přístupnější pro širší okruh lidí, tedy i pro drobné investory.
Z celé řady jsme vybrali tyto čtyři možnosti:
• Nemovitostní fondy
• Dluhopisy
• Crowdfunding
• REITs (Real estate investment trust)
Prvním způsobem nepřímého investování jsou nemovitostní fondy. Ve fondech se obvykle nachází kancelářské budovy, sklady či bytové domy. Investor pak získává odpovídající podíl na příjmu z nájmu nemovitostí daného fondu. Samozřejmě mohou těžit také z růstu hodnoty těchto realit.
Výnos se v tomto případě pohybuje okolo 3–5 % ročně. Tímto způsobem je vhodné investovat zejména v případě, že investor nemá příliš velký obnos kapitálu, času, znalostí či chutě investovat do nemovitostí přímo. Není výjimkou, že jsou mezi investory i tací, kteří investují pouze 500–1000 Kč měsíčně. Velkým plusem je také poměrně dobrá likvidita – časový interval výběru kolísá mezi 1 a 4 týdny.
Tyto prostory jsou v drtivé většině pronajímány firmám, a tak mají nájemní smlouvy dlouhodobý charakter, klidně i na desítky let. V případě vypovězení smlouvy jsou také účtovány poměrně velké sankce. Díky tomu jsou nemovitostní fondy bezpečné a stabilní.
Jak vybrat nemovitostní fondy?
Na výběr nemovitostního fondu byste si měli vyčlenit dostatek času. Zpravidla se dívejte na tyto indikátory:
• Investiční strategie a diverzifikace – Vybraný fond by měl být v souladu s vaší investiční strategií a cíli. Fondy se někdy mohou specializovat na určité typy nemovitostí (průmyslové objekty, obchodní objekty, rezidenční nemovitosti..), nebo na určitou geografickou oblast.
• Historie výkonnosti – Dívat byste se měli také na historickou a dlouhodobou výkonnost. Dosahuje fond svých cílů? Jak se fond vyrovnal s předchozími tržnímy cykly? Jak si vede oproti konkurenčním fondům?
• Náklady – S fondy jsou spojené určité poplatky. Někde mohou být vyšší než jinde. Náklady navíc se mohou projevit v podobě správních poplatků a provizí nebo výkonových poplatků. Náklady srovnávejte mezi jednotlivými fondy, ale také s vašim očekáváním a předpokládaným výnosem.
• Správce fondu – Vaši pozornost si zaslouží také renomé a zkušenosti správce fondu. Klíčovými ukazateli kvality může být to, jak dlouho na trhu funguje, jaká je kvalifikace jeho týmu, jaký přístup k investování prosazuje, jaké jsou zákaznické reference atd. Důležitá je také transparentnost fondu a kvalita poskytovaných reportů. Kvalita správy fondu může zlepšit výkonnost portfolia a zvýšit výnosy investice.
• Hodnocení rizika a ochrana investice – Je riziko spojené s nemovitostním fondem ve vašem osobním tolerančním rámci rizika? Napovědět vám může půjčkové zadlužení fondu, volatilita trhu nebo rizika spojená s geografickou oblastí. A existují nějaké mechanismy k ochraně investice? Jaké?
Vedle klasických nemovitostních fondů máte možnost investovat také přes nemovitostní ETF fondy. Znáte tuto možnost investování peněz do ETF fondů?
Trochu konzervativnější, ale jistější způsob investice do nemovitostí jsou nemovitostní dluhopisy. Na jedné straně vám dluhopisy nabízí předem pevně stanovený úrok. Na straně druhé je to pevně daná doba splatnosti, kterou obvykle není možné měnit. Jednoduše řečeno tedy víte dopředu, jak dlouho bude investice trvat a kolik vám vydělá.
Vybírat můžete dluhopisy se splatností několik měsíců, ale i několik lek. Největší nabídka dluhopisů je s dobou splatnosti kolem 3–6 let. Platí zde také přímá úměra: dlouhodobější a rizikovější dluhopisy přináší vyšší úroky. Úrok se nejčastěji vyplácí měsíčně, čtvrtletně nebo ročně.
Pozor si při výběru dejte na emisní kurz. Ten by měl být 100 %, jinak ke dni splatnosti nedostanete zpět celou jistinu.
Moderní doba si žádá moderní přístupy. A tak vznikly crowdfundingové platformy pro investování do nemovitostí. Jedná se o online investování do bytů, komerčních objektů nebo i developerských projektů.
Crowdfundingové online platformy nemovitostí fungují tak, že propojují investory s realitními či developerskými společnostmi. Tyto firmy vyberou vhodné nemovitosti pro crowdfundingové investování a vytvoří podrobnou prezentaci nemovitosti (lokalita, popis, obrázky či videa, plány, předpokládané výnosy). Investor si tak může vybrat projekt, který chce podpořit a stejně tak i částku, jakou chce investovat. I když často bývá určena minimální částka.
Shromážděné peníze jsou drženy na escrow účtu. Jakmile je na tomto účtu dostatek prostředků, dojde ke koupi nemovitosti a každý investor získá její podíl v poměru k investované částce. Investorům jsou pravidelně vypláceny výnosy pocházející z nájmu, prodeje nebo jiných ziskových aktivit. Současně jsou investoři také pravidelně informování o stavu a vývoji jejich investice (informace o nájmech, renovacích a jiných událostech, které mohou mít na investici vliv).
A poslední z námi vybraných možností jsou tzv. REITs. Jedná se o akciové nemovitostní fondy, které vám mimo běžné výnosy z nemovitostí mohou vydělávat také díky růstu hodnoty samostatných akcií. Vyšší potenciální návratnost investice je zde vykoupená vyšším rizikem.
REITs se obchodují na běžných brokerských platformách jako klasické akcie. Tento investiční nástroj nabízí široké řadě investorům investovat do nemovitostí a současně propojuje kapitálový trh a realitní průmysl. Tedy kombinuje výhody kapitálových investic (likvidita, stálá obchodovatelnost a nízké transakční náklady) s vlastnostmi otevřených nemovitostních trhů. REITs musí alespoň 90 % zisku okamžitě vyplácet přímo akcionářům.
Tip: Podívejte se, jak investovat do nemovitostí s pomocí REITs.
Stejně jako u přímých investic, i nepřímé investování má řadu výhod, které vyvažují jejich nevýhody.
Výhody nepřímého investování obecně | Nevýhody nepřímého investování obecně |
Diverzifikace mezi různé nemov. projekty | Omezený vliv a přístup k investici |
Profesionální správa investic bez starostí | Poplatky |
Likvidnější než přímé investování | Riziko trhu |
Vyšší dostupnost i pro drobné investory | Nižší výnosy než přímé investování |
Výhody nemovitostních fondů | Nevýhody nemovitostních fondů |
Rozmanitost v portfoliu | Poplatky za správu, nákup, prodej atd. |
Bezpečnost a stabilita |
Výhody dluhopisů | Nevýhody dluhopisů |
Předem pevně stanovený úrok | Pevně daná doba splatnosti → 0 likvidita |
Výhody crowdfundingu | Nevýhody crowdfundingu |
Snadné a pohodlné, přístup přes internet | Nižší likvidita |
Transparentnost a informovanost | Odpovědnost platformy za správu nemovitosti → důležitá schopnost a důvěryhodnost |
Výhody REITs | Nevýhody REITs |
Velmi vysoká likvidita a nízké transakční náklady | Odhady cen nemovitostí jsou náchylné k manipulacím |
Osvobozeno od daně z příjmů právnických osob | Volatilita ceny |
Pravidelný příjem dividend |
Investování do nemovitostí má jedno velké specifikum. Nemusíte jej plně hradit ze svých zdrojů. Málokdo si totiž může dovolit koupit byt či postavit dům z vlastní kapsy. A není to ani potřeba. Jaké možnosti financování na koupi nemovitosti teda máte?
Asi tím nejběžnějším a nejznámějším způsobem je koupi financovat hypotečním úvěrem. Abyste na hypotéku dosáhli, musíte splnit řadu podmínek. Především však musíte mít stabilní zaměstnání a být bonitní. Tyto informace si banky velmi poctivě ověřují. Většina poskytovatelů hypotečních úvěrů také požaduje akontaci 10, nejlépe však 20 a víc % z kupní ceny nemovitosti.
Hypoteční úvěr lze využít na koupi bytu, rodinného domu či stavebního pozemku, stavbu domu, rekonstrukci, modernizaci, ale i na vypořádání dědictví či společného jmění manželů a, co je nejdůležitější, ke koupi investiční nemovitosti.
Výhodou hypotečních úvěrů je také jejich možnost refinancování. Víte, co je refinancování hypotéky a jak na to? Refinancování je splacení stávajícího úvěru novým hypotečním úvěrem, který má odlišné, zpravidla výhodnější podmínky. K takovému kroku lidé přistupují v případě, kdy na trhu dojde k poklesu úrokových sazeb.
Ručení nemovitostí = zástava
Protože pro banku poskytnutí hypotéky představuje riziko, že nesplatíte vypůjčené peníze, používá ochranné mechanismy, aby si svou pohledávku zajistila. Poskytnutí hypotečního úvěru je tak podmíněno zástavním právem nemovitosti. V případě dlouhodobého nedostání svým závazkům klientem, může banka v krajním případě zastavenou nemovitost prodat, aby získala své peníze zpět.
Většinou je v zástavě přímo nemovitost, která je předmětem hypotečního úvěru. K zástavě může být ale použita i jiná nemovitost, jejíž vlastníkem je přímo žadatel nebo jiná třetí osoba (rodiče, příbuzní, známí). V druhém případě je ale nutností dohoda mezi žadatelem a majitelem nemovitosti. Jako zástavu lze použít byt, dům, chatu, chalupu, ale i pozemek odpovídající hodnoty.
Jak vypočítat výšku hypotéky
Od 1.1. 2024 změnila ČNB podmínky pro výpočet hypotéky. Zcela zrušila pravidlo, že výše hypotéky nesmí překročit “X” násobek čistého ročního příjmu (DTI). To, zda žadatel bude schopen splácet a další kritéria, bude nyní posuzovat banka sama. Současně pro lidi mladší 36 let mají banky přichystané mírnější podmínky.
Procentuální výše úvěru v závislosti na podmínkách:
v % | Klienti mladší 36 let | Klienti starší 36 let |
LTV (Výše úvěru z hodnoty nemovitosti v zástavě) | 90% | 80% |
Akontace, v případě absence jiné než pořizovací nemovitosti | 10% | 20% |
V případě zastavované nemovitosti si dejte pozor na to, že její cenu určuje kvalifikovaný poradce. Může tedy dojít k nianci mezi tržní a odhadovanou hodnotu.
Výši hypotečního úvěru a především úroky mohou ovlivnit i další kritéria:
• Cena nemovitosti
• Akontace
• Zástava jiné nemovitosti
• Doba splácení
• Délka fixace
Pokud si nejste jistí, na jak velkou hypotéku dosáhnete, doporučujeme vyhledat nějakou online hypoteční kalkulačku, která vám na základě hodnot z výše zmíněných kritérií odhadem určí výšku hypotečního úvěru a úrokovou sazbu.
Ti, kteří si odkládají nějaké peníze na bydlení na stavební spoření a splní určité požadavky, mohou získat úvěr na bydlení přímo od stavební spořitelny. Tento úvěr je ovšem určen pouze pro financování bytových potřeb a skládá se ze dvou částí.
V první část je tzv. překlenovací úvěr, nebo meziúvěr, kdy klient splácí pouze úroky z půjčené částky a jeho povinností je si zároveň spořit na stavebním spoření.
Ve chvíli, kdy klient spoří alespoň 2 roky, má naspořeno minimálně 40 % cílové částky a dosáhne potřebného hodnotícího čísla, dochází ke změně překlenovacího úvěru na úvěr řádný. V případě řádného úvěru je splácena i jistina.
Spotřebitelský úvěr je často spojen s vyšším úrokem. Kvůli tomu není příliš vhodný na financování nemovitosti. Spotřebitelský úvěr doporučujeme v případě rekonstrukce, oprav či modernizace. Současně jsou spotřebitelské úvěry uzavřené na mnohem kratší dobu než hypoteční úvěry, což zvyšuje jednotlivé splátky.
Výhodou je ovšem fakt, že není nutná zástava nemovitosti. Může být použit v případě koupi levnějšího typu investiční nemovitosti.
Speciálním typem hypotečního úvěru je tzv. americká hypotéka. Tento typ úvěru vám umožňuje půjčit si v podstatě na cokoliv. Podmínkou je ovšem vlastnictví nemovitosti na území ČR žadatelem, kterou dáváte bance do zástavy.
Nejedná se o příliš vhodný typ financování, spíše o krajní možnost.
Věděli jste, že Státní fond pro rozvoj investic poskytoval tzv. státní hypotéku pro mladé do 40 let? Tito lidé měli za určitých předpokladů možnost získat hypotéku za zvýhodněných podmínek. V roce 2023 však tento příspěvek nebyl otevřen a jeho budoucnost zatím není jasná.
Ještě jste nevybrali tu správnou nemovitost, nebo vám nějaké překážky brání ke zřízení zástavního práva? Předhypoteční úvěr může být řešením přímo pro vás. Je sice úročen vyšší úrokovou sazbou, ale jakmile dojde ke zřízení zástavního práva na katastru nemovitostí, změní se na běžnou hypotéku, a tím se sníží také úrok.
Přestože se pravidla mohou u jednotlivých bank lišit, nejčastěji se splácí pouze úroky a jistina se začne splácet až s řádným hypotečním úvěrem. Nezapomeňte ale, že se jedná pouze o krátkodobé řešení a je tedy nutné do 24 měsíců doložit vhodnou nemovitost, na kterou bude zástavní právo převedeno.
Další možností financování je tzv. offsetová hypotéka nebo zpětné proplacení vlastních zdrojů hypotečním úvěrem.
Investování do nemovitostí je jeden z efektivních způsobů, jak zhodnocovat své peníze. Současně může tato investice generovat pasivní příjem a vytvořit odkaz pro vaše děti či vnoučata.
Možností takového investování je celá řada. Některé má v povědomí široké spektrum lidí, jako je fyzická koupě bytu, jiné nejsou zas tak běžným nápadem, jako je například investice do automyčky.
V případě, že se rozhodnete využít vlastní pozemek k přestavbě na automyčku, případně do nějakého za stejným účelem investovat, neváhejte se na nás obrátit. Naši specialisté vám rádi poradí s výběrem a poskytnou veškeré informace, které se na internetu možná ani nedočtete.
No a na úplný konec, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv formu investice, nedělejte ukvapené kroky. Investice do nemovitostí ve většině případů představuje velký závazek a je žádoucí poctivě plánovat, zjišťovat a ověřovat si všechny podstatné informace a zhodnotit, co je pro vás opravdu nejlepší.
Tak tedy, investicím zdar!
Článek jsme pro vás připravili ve spolupráci s:
Ing. Klára Kohoutová, Obsahový specialista na optimalizaci webů z PoctiveSEO: Pomůžeme vám s viditelností webu, marketingem, PPC reklamou.